Namigi pri nakupu waldorfskih pripomočkov in igrač
Iščete waldorfske igrače in pripomočke, ki otroku omogočajo naraven razvoj osebnosti? Tukaj je nekaj naših nasvetov, vključno z uvodom v waldorfski sistem.
Waldorfski pristop
Ali veste, na čem temelji waldorfska pedagogika? Poskušamo razvijati celotno osebo ob primernem času, z ustreznimi orodji in predvsem na naraven način. Pri waldorfskem pristopu je poudarek na ljubezni in spoštovanju vsakega otroka. Otroci se učijo predvsem s čutnim zaznavanjem in prostim gibanjem. Učijo se s posnemanjem, pri čemer je vzornik vsakdo, ki je otroku blizu.Waldorfski pristop je aktiven pristop, pri katerem sta pomembna red in ritem. Red v smislu osnovne usmerjenosti v času in kontekstu pojavov. In ritem kot manifestacija tega reda. Ritem vdiha simbolizira usmerjeno dejavnost (skupno ustvarjanje), ritem izdiha pa svobodno igro. Pri mlajših otrocih prevladuje potreba po prosti igri, starejši ko je otrok, pa so ritmi bolj uravnoteženi. Najpomembnejše obdobje razvoja je prvih sedem let.
Če se odločate za waldorfsko metodo, je pomembno, da imata dan in teden jasen in predvidljiv ritem dejavnosti, ki otrokom pomaga pridobiti samozavest in občutek varnosti.
Učitelji v waldorfskem sistemu so zelo dejavni in na učence vplivajo s svojo osebnostjo, duhovnim izžarevanjem, močjo govorjene besede in drugimi oblikami umetnosti. Veliko uporabljajo petje, glasbila in ples ter na vse te načine spodbujajo otroke k posnemanju in sodelovanju. Na ta način skušajo otroke naučiti izražanja z gibanjem, ki se strokovno imenuje evritmija. Po mnenju waldorfskih učiteljev ta dejavnost zdravilno vpliva na celoten organizem, spodbuja pravilen razvoj organov ter pomaga oblikovati govor in odpraviti pomanjkljivosti v izgovarjavi. Otrok v gibanju veliko bolje doživlja in občuti dogajanje okoli sebe ter predeluje prihajajoča razpoloženja. Hkrati se uči gibanja v prostoru glede na okolico.
Glavni cilj tega izobraževanja je torej duševno razvita, harmonična, ustvarjalna, samostojna in dobro socializirana oseba, ki je sposobna sodelovati, čutiti veselje do učenja in samorazvoja ter razvoja družbe okoli sebe.
Waldorfski pripomočki in igrače
Se sprašujete, kakšni pripomočki so idealni v Waldorfskem sistemu? Še posebej tisti iz naravnih materialov, ki so po možnosti pridobljeni neposredno iz narave – kamni, storži, les. Če se osredotočimo na igrače, se tudi tu držimo naravnih materialov, nežnih in naravnih barv, preprostih oblik in ročno izdelanih igrač – različnih sestavljank, lesenih gradnikov, preprostih punčk iz blaga in škratov. Otroci si s temi pripomočki in igračami ustvarjajo svojo notranjo podobo sveta, zato jo morajo odražati v čim bolj naravni luči.
Lesene glasbene igrače
Kot smo že omenili, sta petje in ples v waldorfskem sistemu na dnevnem redu. Če se torej odločite za waldorfski način, se opremite z lesenimi glasbenimi igračami vseh vrst, zlasti ritmičnimi.
Igre za resnično življenje
Ker govorimo o učenju s posnemanjem, so dovoljene vse igre iz resničnega življenja. Za to so primerne kuhinjice, trgovine, montažni doki, igralne mize, hišice za punčke in druga orodja, s katerimi je mogoče posnemati resnični svet.
Lesene razvojne igrače
V ta sistem so vključene lesene razvojne igrače, ki so vsestransko uporabne, včasih pa boste tudi sami presenečeni, kaj bo vaš otrok počel s temi orodji.
Igramo se na prostem
Ker waldorfski otroci večino časa preživijo na prostem, jim pride prav vsa vrtna oprema, ki se lahko uporablja za igro – pulti, mize, stoli, škatle, plezalne vrvi, ptičje hišice za domačo izdelavo.Ali poznate kolekcijo Terra Kids nemške blagovne znamke HABA? Orodja iz te zbirke so tesno povezana z mislijo, da je treba otroke jemati resno. Otroci radi posnemajo odrasle in jim poskušajo slediti pri vseh dejavnostih. Želijo uporabljati prava orodja, in ne igrač. Če odrasli otrokom zaupajo, da bodo pri uporabi orodij, kot so noži, žage, vrtalniki ali kladiva, ravnali odgovorno, jim s tem pokažejo, da mislijo resno. Z zunanjimi orodji Terra Kids pa lahko delajo tako otroci kot odrasli, saj ne gre le za igrače, temveč za prava orodja za pustolovščine.
Umetniške dejavnosti
Prav tako ne smemo pozabiti na izražanje in razvoj osebnosti z risanjem in drugimi umetniškimi dejavnostmi, ki sodijo v vsak dan, ne le v waldorfski sistem.Želite izvedeti več o waldorfski pedagogiki in o tem, kako se razlikuje od sistema montessori? Preberite naš članek o teh dveh alternativnih pristopih v izobraževanju.
Alternativne šole (1/2): waldorfska in montessori
Se sprašujete, ali naj za svoje malčke izberete drugačno obliko izobraževanja kot klasično? Skupaj si oglejmo dve vrsti alternativnih šol – waldorfsko in montessori šolo, kjer bodo vaši otroci pridobili pomembna znanja in spretnosti, vendar z uporabo različnih pedagoški...
Alternativne šole (2/2): Daltonska šola in Jenski načrt
Razmišljate o netradicionalnem izobraževanju za svojega otroka? Predstavitev Daltonske šole in Jenskega načrta. Oglejmo si, katera alternativna izobraževalna metoda je primerna za vašega otroka.
Igrače in pripomočki montessori za vse starosti
Ali tudi vi verjamete, da mora vsak otrok napredovati v svojem tempu in se naučiti obvladati prave naloge ob pravem času? Če je tako, potem vam priporočamo, da za svojega otroka izberete orodja tipa montessori, ki spodbujajo čutni in čustveni razvoj, dajejo otroku prost...
Tereza Kotilová
Za vas pišem navdihujoče članke na Agatinem blogu. Članki, ki vam bodo pomagali pri izbiri iger, igrač in pripomočkov za vaše otroke. Z velikim veseljem osebno preizkušam nekatere igrače iz Agatinega sveta v praksi pod strokovnim nadzorom svoje hčerke Rozalije.