Kako razvijati dveletnike: Poskušam sestavljati
Dveletniki postopoma prenehajo stiskati dlani in vse pogosteje uporabljajo prstke. Nekateri otroci celo poskušajo držati svinčnik (vendar s to spretnostjo ni treba hiteti, slabe navade se težko odpravijo). Tudi drobna opravila s prstki zahtevajo določeno mero potrpljenja in zbranosti, kar so vse spretnosti, ki so za razvoj majhnih otrok zelo zaželene. Zato priporočamo, da z njimi sestavljate sestavljanke ali barvne mozaike. Med temi igrami se ne razvije le vse tisto, o čemer smo že govorili, ampak tudi priložnost za bogatenje besedišča in izražanja (pri opisovanju slik na sestavljankah, barv na mozaikih itd.).
Kako izbrati pravo igračo za dveletnika?
Tudi igrače za dveletnike bi morale biti zadosti trpežne in vsestranske. Zelo dobrodošle postanejo igre, ki imajo več težavnostnih stopenj. Vaš otrok se bo začel intelektualno hitro razvijati in bo užival v opravljanju vedno težjih nalog. Otroci se začenjajo razlikovati tudi po svojih zanimanjih: nekateri se nagibajo k bolj domišljijskim igram, drugi težijo po sistematičnosti, in take igrače tudi potrebujejo. V idealnem primeru bi izbrana igrača morala omogočati razvoj v obe smeri.
Naše najljubše igrače za dveletnega otroka
Klasična igrača za dveletnike so prve sestavljanke. Med dvodelnimi sestavljankami francoskega podjetja Djeco boste zagotovo našli takšne, ki bodo tematsko ustrezale vašemu otroku. Vse so imenitno ilustrirane in izdelane iz zelo trdnega kartona z velikimi deli. Ker imajo sestavljanke skrbno izbrano tematiko, ponujajo številne priložnosti za pogovarjanje.
Če vaš otrok rad gradi, mu lahko namesto sestavljanke ponudite zanimive gradnike SmartMax. Za dveletnike priporočamo Moj prvi totem. Komplet vsebuje osem gradbenih delčkov z različnimi zvoki in teksturami. Deli bodo otrokom všeč predvsem zato, ker so na njih prijetne slike živali. Otroci iz gradnikov gradijo totem. Lahko sledijo priloženim predlogam ali sprostijo svojo domišljijo in si sami izmislijo totem. Vsi deli so kompatibilni z drugimi kompleti SmartMax.
Sestavljanje barvitih mozaikov je tradicionalna razvojna igra, ki jo pediatri in logopedi zelo priporočajo. Pri ustvarjanju mozaikov se ne razvijejo le drobne motorične sposobnosti, temveč tudi koncentracija, dojemanje detajlov ali domišljija. Mozaik italijanskega družinskega podjetja Quercetti (izdelan v Italiji) Fantacolor Junior je prepričal mnoge starše, izberete pa ga lahko tudi v več različicah. Osnova vsega pa je, da lahko otroci izbirajo med sestavljanjem slike po predlogi ali po lastni domišljiji.