Kako skrbeti za igrače in njihovo organizacijo?
Božič je za nami in po stanovanju je veliko novih igrač. Otroci so seveda navdušeni nad njimi in se z njimi vsak dan znova igrajo. Toda spotikanje obnje in stopanje nanje ni nekaj, v čemer bi starši uživali. Pojdite z nami, da nove igrače pospravimo in poskrbimo zanje.
Odstranite stare in poškodovane igrače
Predvsem priporočamo, da odstranite poškodovane in stare igrače, ki vašemu otroku ne dajejo več toliko kot prej. Nekatere igrače namreč lahko otroka razvijajo le omejen čas, pozneje pa po nepotrebnem zasedajo prostor igračam z novim potencialom. Vemo, da se manjši otroci težko odrečejo določenim igračam, na katere so navezani. Zato poskusite igrače, za katere veste, da se z njimi otrok ne igra več ali se z njimi sploh ne igra več, pospraviti nekam, kjer jih ne bo videl. Če jih bo po nekaj dneh začel iskati, mu jih vrnite – ni še pravi čas, da jih odstranite. Če jih ne bo iskal, jih lahko mirno odstranite in na njihovo mesto postavite novo igračo.Pospravljanje in organizacija igrač
Nove igrače so dobile novo mesto, zdaj pa je treba otroka naučiti, da jih bo rad pospravljal sam. Otroke je dobro čim prej navajati na pospravljanje, saj če iz tega naredite zabavo, ga otrok ne bo videl kot nujno in neprijetno dolžnost, temveč kot igro. Pospravljanja ne predstavljajte kot nekaj, kar je treba narediti, ampak morda kot igro skrivalnice, ki jo imajo radi vsi otroci: »Skriti moramo vse današnje igrače, da jih bomo lahko jutri spet poiskali. Če bi jih pustili ležati naokrog, ne bi bilo zabavno, če bi jih našli jutri.« Če imate na primer škatlo, polno legokock, ali lesene gradnike v velikiem zaboju, se lahko ob koncu dneva igrate igro »kdo bo največkrat zadel v škatlo«.Otroci so že od malega naravnost usmerjeni k redu in urejenosti. Če jih boste od malega navajali na organiziranje igrač, bodo pospravljanje oz. razvrščanje razumeli kot nekaj samoumevnega. Izberete lahko različne sisteme in prostore za shranjevanje, ki vam ustrezajo in so vam všeč, otrok se vam bo postopoma pridružil, vůasih se bo pa kar sam znašel, kar vam bo morda všeč.
Preverjene so pisane plastične škatle, lesene police s škatlami iz blaga, različne koše za igrače ali papirnate škatle. Ne glede na to, kaj izberete, poskrbite za red v igračah. Razvrstite jih po vrsti, barvi, velikosti ali materialu. Kar je za vas in vašega otroka najbolj smiselno. Nekatere vrste igrač se med igranjem lepo dopolnjujejo, zato si lahko delijo isti prostor za shranjevanje. Z nalepkami lahko označite prostore za shranjevanje s tem, kaj skrivajo, tako da bo otrok zlahka videl, kaj naj išče, in kam naj to spet pospravi. Najbolj priljubljene igrače lahko ostanejo razstavljene, tako da so takoj pri roki, lahko pa jih dopolnite z dizajnerskimi igračami, ki prav tako lepo popestrijo sobo. Izpostavljene igrače lahko spreminjate glede na letni čas ali preprosto glede na razpoloženje. Na voljo je veliko sistemov, zato poiščite tistega, ki bo najbolj ustrezal vaši družini.
Skrb za igrače
Ne pozabite, da je tudi za igrače treba skrbeti. Zlasti za igrače naših najmlajših, saj radi spoznavajo svoje igrače z vsemi čutili, zlasti z usti. Na igrače se vsak dan praši, tudi če so samo razstavljene na polici, posušena slina se postopoma spremeni v bakterije, večina igrač pa pogosto leži na tleh. Ko se lotite brisanja prahu in sesanja, z vlažno krpo obrišite vse igrače, ki jih lahko. Tekstilne igrače perite v pralnem stroju vsaj enkrat ali dvakrat na mesec v skladu z navodili na etiketi. Za gumijaste kocke ali velike plastične igrače pa se lahko v kopalni kadi tudi oprhate.
Tereza Kotilová
Za vas pišem navdihujoče članke na Agatinem blogu. Članki, ki vam bodo pomagali pri izbiri iger, igrač in pripomočkov za vaše otroke. Z velikim veseljem osebno preizkušam nekatere igrače iz Agatinega sveta v praksi pod strokovnim nadzorom svoje hčerke Rozalije.