Potrebujete nasvet? 041 213 378 Pon.–Pet.: 08.00–13.00
0
Košarica
Prva stran Mamin blog Agata pripravlja malico: 6 trikov za lažjo pripravo malice

Agata pripravlja malico: 6 trikov za lažjo pripravo malice

Nasveti za starše šolarjev 6. jan. 2025 5 minut
Tereza Kotilová
Se vam ob besedi „malica“ naježi koža in iščete čas za njeno pripravo? Razumemo vas. Ni lahko pripraviti uravnoteženo malico za vsak dan, ki bo okusna in zabavna, hkrati pa bo vašemu aktivnemu otroku zagotovila energijo, ki jo potrebuje. Zato vam prinašamo nekaj namigov in trikov, s katerimi bo priprava zapletenih malih obrokov vsak dan lažja. Naredimo to skupaj!
Agata pripravlja malico: 6 trikov za lažjo pripravo malice

Gotovo to poslušate z vseh strani, vendar je ponavljanje mati modrosti, zato povejmo, da je vsaka malica manjši obrok med tremi glavnimi. Zato naj bi vsebovala enako dobro sestavo hranil kot veliki glavni obroki, le v manjših porcijah.

Malica za otroke mora biti uravnotežena, mora vsebovati kakovostne beljakovine, ogljikove hidrate, maščobe, vlaknine in vitamine. Kako to doseči? Predstavljajte si okrogel krožnik in eno polovico napolnite z zelenjavo, sadjem ali kombinacijo obojega, drugo polovico pa razdelite med beljakovine in ogljikove hidrate. Nato v tej sestavi pomislite na razumno količino maščob, ki so običajno naravno vsebovane v zgoraj omenjenih sestavinah.




Zakaj malica in koliko?

Malica je namenjena dopolnjevanju energije aktivnih otrok v daljšem odmoru med glavnimi obroki. Velikost malice je zelo individualna in jo je treba prilagoditi drugim dnevnim obrokom, dejavnosti in posebnim potrebam posameznika. Zato malica za ponedeljek ni nujno enaka kot malica za torek ali sredo. Resnično se ravnajte po tem, kaj ima vaš otrok tisti dan za kosilo, kaj zmore za zajtrk in kakšna bo večerja. Če je na primer načrtovano sladko kosilo, bi se pri načrtovanju malice osredotočil na več zelenjave, vlaknin in beljakovin.


Kako naj bo videti malica?

Za otroke so pomembni videz, raznolikost in domišljija, za nas starše pa sestava in uravnoteženost. Kako to združiti? Uravnotežena malica, ki je resnično nasitna in energijska, bi morala vsebovati vse pomembne sestavine  sestavljene ogljikove hidrate (kruh, tortilja, ovsena kaša, testenine), beljakovine (jogurt, kefir, sir, jajca, kakovostna šunka), zelenjavo ali sadje, vlaknine (žita, polnozrnate jedi) in maščobe (oreščki, olje, mlečne maščobe).

Če malica, ki jo pripravljate svojim otrokom, vsebuje zgoraj navedena hranila, ste lahko zadovoljni, da vam je uspelo pripraviti uravnotežen prigrizek, ki izpolnjuje svoj namen. In če vam v naglici včasih to ne uspe, ne skrbite, saj je manj uravnotežena malica boljša kot nobena malica. 

Kaj pa domišljija? Vsako malico si lahko zamislimo drugače. Izmislite si lahko temo, ki jo lahko dodelate z različnimi nabodali, okraski v obliki oči, pomagate si lahko tudi z izrezki, nekatere dele prigrizka položite v silikonske koške in nato celoten prigrizek položite v škatlo lepega videza.

Agatin namig, kako narediti malico bolj zanimivo za otroke: V vsako malico skrijte majhno presenečenje, da bo celotna izkušnja s prigrizkom za otroke bolj zanimiva. Kaj pravite na majhno škatlico z najljubšim priboljškom ali motivacijskim sporočilom, nalepljenim na pokrovček v notranjosti škatle?


6 namigov in trikov za lažjo pripravo malice

Za tiste trenutke, ko ne dohajate, pa imamo nekaj namigov in trikov, ki vam bodo olajšali pripravo uravnoteženih prigrizkov.
 

1. Pripravite si zalogo za več dni

Vse, kar potrebujete za več dni, pripravite vnaprej. Takrat vam bo priprava prigrizkov vzela le nekaj minut in to lahko storite zjutraj pred odhodom.

Namigi, kaj in kako pripraviti vnaprej za več dni:
  • Jajca  v nedeljo skuhajte trdo kuhana jajca, v hladilniku bodo zdržala ves teden.
  • Zelenjava in sadje raznovrstno zelenjavo in sadje narežite v škatlice za ves teden, hranite v hladilniku, nato pa jih samo kombinirajte po okusu.
  • Ovsena kaša skuhajte več kaše, jo shranite v hladilniku, vsak dan vzemite nekaj in jo okusite s sadjem, oreščki, kakavom ali cikorijinim sirupom.
  • Domači skutni desert  pripravite jih tri dni vnaprej in vsak dan vzemite porcijo v škatlici za prigrizek, po potrebi obogateno s svežim sadjem, kakavom ali cikorijinim sirupom.
  • Domača skuta  grški jogurt in stepeno smetano pustite čez noč v hladilniku in jo nekaj dni uporabljajte za namazanje peciva.
  • Domače pecivo ali kolači  v nedeljo pecite preprosto pecivo ali kolače s sezonskim sadjem in za nekaj dni boste imeli prijeten prigrizek.

2. Načrtujte vnaprej

Nič ni bolj stresnega, kot če zjutraj vstanete brez pripravljene malice ali ideje. Zato v prostem času vzemite papir in svinčnik, zapišite svoje ideje in jih poskusite načrtovati za en teden. Tako boste lažje nakupovali in pripravljali malico.
 

3. Otroke prosite za povratne informacije

Skupaj z otroki izdelajte sistem točkovanja malice, vsaj enkrat so tudi oni v vlogi označevalcev. Za vsak prigrizek dodelite točke in omenite, kaj jim je bilo najbolj všeč in kaj jim ni bilo tako zelo všeč. Tako bo priprava veliko lažja, otroci bodo zadovoljni, škatle za malico pa bodo popoldne prazne.
 

4. Reciklirajte ideje in menjajte kombinacije

Ni treba vsak dan izumljati nove in nove malice, le izmenjujte različne kombinacije in reciklirajte malice s pozitivnimi odzivi. Vsakič dodajte drugo sadje ali zelenjavo, drug orešček, drugo vrsto peciva ... Med recikliranjem boste zagotovo dobili navdih za preizkušanje novih kombinacij.
 

5. Vključite otroke v pripravo malic

To morda ne bo vedno pospešilo stvari, zagotovo pa jih bo olajšalo, saj vam bodo otroci povedali, kaj bi radi jedli, in vam lahko pomagajo pri rezanju zelenjave. Prej ko se bodo naučili, kako naj bi bil videti uravnotežen prigrizek, prej ga bodo pripravljali sami. Na enak način gradite njihovo zavest o zdravih in polnovrednih obrokih.

6. Priprave ne prelagajte na jutro

Če imate zjutraj čas, imejte vsaj idejo, kaj boste prinesli za malico. Zagotovo pa bo prebujanje bolj gladko, če boste imeli pripravljene vsaj osnove prigrizka, ki ga boste zjutraj lahko le še izboljšali do popolnosti.

Agáta svačinářka: 6 triků, jak si usnadnit přípravu svačiny
 

Ne pozabite na VNOS TEKOČINE 🫗

Kot veste, voda sestavlja več kot polovico našega telesa, zato je smiselno, da imajo tekočine zelo pomembno vlogo pri ohranjanju našega telesa v funkcionalnem stanju. Zato pri pripravi malice ne pozabite na pitje! Zdrave prigrizke torej vedno dopolnite s čisto vodo, najbolje v idealnem primeru.

Agatin namig za pitje: Nekatera živila pomagajo pri pitju, saj so v veliki meri sestavljena iz vode. Ali veste, katera so ta živila? To so nekaterwe vrste sadja in zelenjave kumara, lubenica, paradižnik, jagode, pomaranča ali solata.

Spletna trgovina
Deli
Tereza Kotilová Za vas pišem navdihujoče članke na Agatinem blogu. Članki, ki vam bodo pomagali pri izbiri iger, igrač in pripomočkov za vaše otroke. Z velikim veseljem osebno preizkušam nekatere igrače iz Agatinega sveta v praksi pod strokovnim nadzorom svoje hčerke Rozalije.